“As always, we’ll be bringing you a great mix of familiar and acclaimed artists alongside our favourite new discoveries. Wander down to the Boathouse where Caught by the River presents legendary DJs and live bands. Catch a world music luminary or indie’s finest on the Park Stage. The nearby Ace of Clubs devotes a night to Cornish acts followed by the best club bands around and there are more eclectic surprises in the Walled Garden and the Orangery, from synthpop to brass bands.

Down by the viaduct we serve foot stompin’, honky tonkin’ good time music at The Black Cow Saloon. You can bathe in the beautiful acoustics of a show in the Church and when the sun goes down on the Bowling Green, there’ll be family-friendly fun with the Ceilidh Liberation Front.

TS Eliot wrote, “You are the music / While the music lasts.” And if you head for the Boogie Round you can be you/the music till the sun comes up again.”

Louis Eliot and Rick Worthy (Music Programmers)

Matt Maltese

MCMC Spoken – Megan Chapman    

Livewire

Basement Tapes

Three Cane Whale

Sarah Gillespie

Boy Azooga

Eric Chenaux

Amateurism Collective

Ceilidh Liberation Front

Andy Mac

Keeva

Chris Blanden and Chartwell Duitro

Andy King

Tankus the Henge

Black Kat Boppers

The Lafayette Marquis

John E Vistic

Henri Herbert

Dead Pretties

45s

John Hassall & The April Rainers

Vinyl Library

The Mad Cows

Louis Eliot

Clifford Slapper

Omni Federation

Mary Epworth

The Scorpios

Damian Thomas

Nick Lowe

Karen Elson

Alexia Coley + Band

Holly Macve

This Is The Kit

Saint Etienne

Melt Yourself Down

Andrew Weatherall & Sean Johnston: A Love From Outer Space

The Lilac Time

Rozi Plain

H. Hawkline

Wesley Gonzalez

Childhood

William The Conqueror

Las Cafeteras

The Comet is Coming

Big In Lights

Bombino

Cut Capers

Sister Cookie

‘Come Together’: The Sonification of Lennon and McCartney

ALFRESCO DISCO presents: ANIMANZ

Flamingods

The Orielles

Fumaça Preta

The Magic Buzzard

Indian Man

Hands on Harps

Polly Money

Heavenly Jukebox

Canalon de Timbiquwi

Duke Garwood

Hooton Tennis Club

The Soul Stroke

L’Assett

Alex Hart and Becca Langsford

Chris Difford

Honey Hahs

Andy & The Odd Socks

Acappella Sound

Girl Ray

The Primitive Noise Band

The Woodward Brothers

The Golden Dregs

Black Friday

Virginia King

Mik Artistik’s Ego Trip

The Velvet Hands

Jeb Loy Nichols

Daniel Bachman

Red River Dialect

Selfie Boy

Richard Walters

Melt Yourself Down

Yazmin Lacey

Soulworks

Britain

Son of Dave

Nathan Ball

Rose Elinor Dougall

Crispin Hunt

Beating Heart

The Ashton Jones Project

Haunt the Woods

Damian Kathkuda of Mostar Diving Club

Tom Rogerson

John Otway

The Bookshop Band

Josienne Clarke & Ben Walker

Jake Calladine

Andy Quick

Lost Boys

The Q-dettes

Tinned Fruit

Jenna Allsopp

The Arcadia 78rpm Orchestra

Jambawolly Picnic

This Aint JaZz

Kate St Shields

Martha Tilston

Rambunctious Social Club Present Friday Flambe

C Force 2

Innereyefull

Java Five

Alyssa Wint

Goonzion Quartet

Wurlitza

The Jolenes

The Haze